GUJARAT

આ દીકરી ની બહેન 10 દિવસથી ખાટલામાંથી ઉભી થતી ન હતી પછી તેની બહેને માં મોગલની માનતા રાખી, થયો એવો ચમત્કાર કે ડોકટર પણ…

દરેક લોકોના જીવનમાં કોઈના કોઈ સમસ્યા રહેલી હોય છે. વ્યક્તિ પોતાની સમસ્યાનું સમાધાન લેવા માટે ભગવાનના દરબારમાં પોહ્ચે છે. ત્યારે આવુજ એક ધામ કચ્છના કબરાઉ ખાતે આવેલ છે જે મોગલ ધામ તરીકે ઓળખાય છે. જ્યાં વર્ષ દરમિયાન હજારો ભક્તો મોગલ ધામમાં પોતાના દુખ દુર કરવા આવે છે.

મોગલ માતા પણ પોતાના ભક્તોના જીવનમાંથી દુખ દુર કરીને તેમના જીવનની અંદર સુખ, શાંતિ અને સમૃદ્ધિ ભરી દે છે.ત્યારે એક યુવતી ત્રીસ હજાર રૂપિયા લઈને પોતાની માનતા પૂરી કરવા માટે કચ્છમાં આવેલા ભચાઉમાં સ્થિત મોગલ ધામમાં મણીધર બાપુ પાસે આવી પહોંચી હતી ત્યારે બાપુએ પૂછ્યું કે બેટા તારે શેની માનતા છે

તેને જણાવજો કે છેલ્લા દસ દિવસથી મારી બેનને ખૂબ જ બીમારી હતી અને તેઓ ઉલટી થતી હતી અને તેનામાં શક્તિ ન હતી અને તેખાટલા માંથી દસ દિવસથી ઉભી નથી થઈ શકતી ના હતી.

અમે ઘણા દવાખાને બતાવ્યું પણ કંઈ ફરક જ ન પડ્યો અને દિવસે ને દિવસે મારી બેન ની તકલીફ વધી રહી હતી ત્યારે મેં માતાજી મોકલને પ્રાર્થના કરી કે મારી બેન ની તબિયત સુધરી ગઈ તો હું કાલે જ કબરાઉધામ આવીને ૩૦ હજાર રૂપિયા ની માનતા પૂરી કરી દઈશ.

માનતા માન્યાના એક કલાક પછી જ મારી બેન માં ફેરફાર દેખાવા લાગ્યો અને ખાટલામાંથી ઊભી થઈને ચાલવા લાગી હતી.માતાજી મોગલનો પરચો જોઈને અમે ખૂબ જ ખુશ થઈ ગયા છીએ.

આખી વાત સાંભળીને બાપુએ બંને બહેનોને પૈસા પાછા આપ્યા અને કહ્યું કે બેટા માતાજી એ તારી ૧૫૧ ગણી માનતા સ્વીકારી છે અને એમને કહ્યું કેમાતાજીમોગલ તો માત્ર ભાવની ભૂકી છે નહીં કે રૂપિયા અને તેને જણાવ્યું કે આ કોઈ ચમત્કાર નથી પરંતુ માતાજી મોગલ પર તમારો જે વિશ્વાસ હતો તે તમને ફળ્યો છે.

879 Replies to “આ દીકરી ની બહેન 10 દિવસથી ખાટલામાંથી ઉભી થતી ન હતી પછી તેની બહેને માં મોગલની માનતા રાખી, થયો એવો ચમત્કાર કે ડોકટર પણ…

 1. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful information specifically the last part 🙂 I care
  for such information much. I was seeking this certain info
  for a very long time. Thank you and best of luck.

 2. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to
  say fantastic blog!

 3. whoah this blog is great i like studying your articles.
  Stay up the great work! You understand, lots of individuals are
  searching around for this information, you can help them greatly.

 4. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you!

  By the way, how can we communicate?

 5. Thanks for sharing excellent informations. Your web site is so cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just could not come across. What a great site.

 6. Soccer predictions are used by a variety of people, including sports bettors, fantasy sports players, sports analysts, and fans who want to test their knowledge and make educated guesses about the outcome of a game. However, it’s important to keep in mind that soccer predictions are not always accurate, and the outcome of a game can be influenced by many unpredictable factors, including luck, individual player performance, and coaching decisions. Well, to be precise the answer lies in the question itself, anyone who is out there on any soccer prediction site is out there for money and this is what justifies the hunt for an accurate football prediction site such as DirectWinPrediction that has been a fortune maker for many. Free football tips for today & 100 percent sure wins for Rotherham vs Morecambe , competition: England League Cup. Game
  https://paradisearticle.com/website-list-1562/
  We use cookies and other tracking technologies to improve your browsing experience on our site, show personalized content and targeted ads, analyze site traffic, and understand where our audiences come from. To learn more or opt-out, read our Cookie Policy. Please also read our Privacy Notice and Terms of Use, which became effective December 20, 2019. Let’s take a look at the 2023 NBA odds for MVP, brought to you by FanDuel. We’ve still got a little more than two months to go before the 2022 23 NBA regular season tips off, but it’s never too early to get a future bet (or bets) in on who will win the 2023 NBA MVP award. In fact, this far out from the season is a great time to get in on some favorable lines if you have a hunch on who’s going to dominate on the hardwood next season. Here are the 2023 NBA MVP odds and a couple of best bets to make before the action starts.

 7. What i do not understood is actually how you’re now not actually much more well-appreciated than you may be now. You’re so intelligent. You already know thus considerably with regards to this matter, produced me individually believe it from numerous varied angles. Its like women and men are not involved except it?¦s something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs great. Always take care of it up!

 8. That is really interesting, You are an overly professional blogger.
  I have joined your feed and look ahead to seeking more of your fantastic post.
  Additionally, I have shared your site in my social networks